Jak prowadzić mediacje z dzieckiem?

Magdalena Foryś
07-07-2022

2 min

Jak prowadzić mediacje


1. Nie rozwiązuj problemów za nich/ nie podawaj odpowiedzi — PYTAJ!


2. Udzielaj wskazówek, tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Bądź cierpliwy. Daj im czas na myślenie i opracowanie strategii. Obserwuj by wkroczyć, gdy frustracja jest za duża.


3. Stwarzaj odpowiednie warunki do refleksji. Nie stosuj strategii „ręka w górę jak jesteś gotowy lub chcesz coś powiedzieć". Staraj się zadawać pytania konkretnym osobom (pilnując równowagi, aby zapytać każdego) zadawaj otwarte pytania, na które każdy będzie znał odpowiedź np. co tutaj widzisz?


4. Nie zakładaj że twój podopieczny coś wie. Wprowadzaj odpowiednie pojęcia, słowa, gdy jest to potrzebne.


5. Pomagaj w odkrywaniu strategii, poprzez analizę łatwych zadań i zauważanie co było wtedy pomocne. To pomoże odkrywać strategie, gdy zaczniecie robić zadania trudniejsze. Stwarzaj atmosferę aktywnego uczenia się i krytycznego myślenia. Jeśli czegoś nie wiesz — to jest OK — bo to element procesu uczenia się. Powtarzaj różne strategie wielokrotnie, aż staną się nawykiem.


6. Prowokuj do szukania odpowiedzi, nie zadawalaj się pierwszą reakcją. Proś o wyjaśnienia, uzasadnienia, nawet jeśli odpowiedź wydaje się oczywista.


7. Zachęcaj do formułowania odpowiedzi pełnym zdaniem. Pomóż im dokładać do 1-2 wyrazowych odpowiedzi kolejne słowa, tak aby mogli stworzyć pełną wypowiedź.


8. Gdy zauważysz słabe strony podopiecznego — zanotuj to, podziel się nimi z innymi osobami pracującymi z dzieckiem, stwórzcie spójny plan pomocy. Pamiętaj proś o pomoc i wsparcie innych terapeutów i rodziców — wszyscy pracujemy nad tym samym — dobrem naszego podopiecznego.


9. Zachęcaj do „myślenia o myśleniu", prosząc, aby powiedzieli „co ci teraz chodzi po głowie?”, „opowiedz mi jak ty to zrobiłeś?”


10. Zadawaj pytania i proponuj aktywności, które pomagają dostrzegać relacje i powiązania między sytuacjami, obiektami.


Zapraszam 606282146